Jestem proboszczem parafii rzymskokatolickiej w Ostrogu nad Horyniem Ukraina e-mail: vykovaliv@gmail.com www.ostrog.blox.pl Adres dla korespondencji w Polsce: ks. Vitold-Yosif Kovaliv skr. poczt. 9 34-520 Poronin
Blog > Komentarze do wpisu

Kalendarium Wołyńskie: 6 stycznia

Kalendarium Wołyńskie

6 stycznia

Brama zamkowa w Łucku 

6 stycznia 1429 r. – na zamku w Łucku rozpoczął się słynny zjazd monarchów europejskich.

 

6 stycznia 1628 r. – w Prusach urodził się ks. Baltazar Gołecki SI, jezuicki kapłan, wykładowca i misjonarz. Zmarł 20 maja 1674 r. w Ostrogu nad Horyniem. Został prawdopodobnie otruty przez schizmatyków.

 

6 stycznia 1850 r. – w Bielżycach na Wołyniu urodził się Adam Krechowiecki, pseud. Adam Bukatko, pseud. Wratysław Daniłowicz, powieściopisarz, dramatopisarz, krytyk literacki i teatralny. Zmarł 13 czerwca 1919 r. we Lwowie w wieku 69 lat.

Zob.: biogram w Wikipedii //

http://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Krechowiecki

 

6 stycznia 1886 r. – urodził się  Ołeksa Ałmazow, ukraiński działacz wojskowy. Przewodniczący Komitetu Pomocy dla Głodujących w Ukraińskiej SRR. Zmarł 13 grudnia 1936 r. w Łucku na Wołyniu.

 

6 stycznia 1928 r. – w Łucku w rodzinie leśnika urodził się Włodzimierz Jerzy Dziedzicki, długoletni pracownik przemysłu spożywczego oraz aktywny działacz w Stowarzyszeniach NOT. Zmarł 12 sierpnia 2008 roku.

 

6 stycznia 1944 r. – oddział „Gzymsa” (AK) po odpoczynku w Witoldówce k. Ożenina wyruszył w dalszy marsz na koncentrację. Nocą w kolonii Dermanka oddział stoczył potyczkę z patrolem UPA, rozbijając go. Ranny był jeden żołnierz. W następnych etapach oddział maszerował nocą, na dzień zatrzymując się w lesie. Droga wiodła przez dziesiątki spalonych i wymordowanych osiedli. Por. „Gzyms” omijał rejon Dermania i Moszczenicy, opanowany przez oddziały UPA.

Zob.: „Kalendarium I batalionu 45 pp 27. Wołyńskiej Dywizji AK”, [w:] „Opcja na prawo” nr 6/78 z czerwca 2008 r. //

http://www.opcja.pop.pl/?id_artykul=2440  

 

6 stycznia 1975 r. – Sługa Boży o. Serafin Kaszuba OFMCap. powrócił do szpitala na dalsze leczenie,  wypisany  ze  szpitala znalazł  gościnę u zaprzyjaźnionych rodzin we Lwowie, po czym w lutym przebywał w sanatorium w Hołosku pod Lwowem.

 

Uprzejmie proszę o wszelkie uwagi i uzupełnienia.

ks. Witold Józef Kowalów

vykovaliv@gmail.com  

 

Serdecznie zapraszam do grupy „Wołanie z Wołynia”

http://groups.google.com/group/wolanie?hl=pl

  

czwartek, 07 stycznia 2010, kovaliv

Polecane wpisy

Vesna

Krzysztof Broszkowski OP - osobista strona www

Poleć naszą stronę ЛОТ "Пошук" KRESY uahistory Сайт акції з поширення української музики серед населення України Kościół Rzymsko-Katolicki na Białorusi Я в контактi Wołanie z Wołynia - Волання з Волині

Promote Your Page Too