Jestem proboszczem parafii rzymskokatolickiej w Ostrogu nad Horyniem Ukraina e-mail: vykovaliv@gmail.com www.ostrog.blox.pl Adres dla korespondencji w Polsce: ks. Vitold-Yosif Kovaliv skr. poczt. 9 34-520 Poronin
Blog > Komentarze do wpisu

Kalendarium Wołyńskie: 23 lutego

Kalendarium Wołyńskie

23 lutego

23 lutego 1655 r. – zmarł prawosławny bp łucki i ostrogski Józef Czaplic Szpanowski. Syn Mikołaja Czaplica. Jako władyka łucki i Ostrogski był zatwierdzony przez króla Jana Kazimierza.

 Alojzy Feliński

Alojzy Feliński

23 lutego 1820 r. – w Krzemieńcu zmarł niespodziewanie Alojzy Feliński, polski poeta i dramatopisarz, przedstawiciel klasycyzmu postanisławowskiego. Urodził się w 1771 r. w Łucku na Wołyniu. Młodość spędził w majątku rodowym w Wojutynie pod Łuckiem. Kształcił się w kolegium pijarów w Dąbrowicy, następnie we Włodzimierzu Wołyńskim. W pierwszą rocznicę ogłoszenia Królestwa Polskiego (20 czerwca 1816 r.) napisał hymn ku czci cara Aleksandra I „Boże! coś Polskę przez tak liczne wieki...”. Stryj św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Zob.: Marek Adamiec, „Alojzy Feliński”, //

http://monika.univ.gda.pl/~literat/autors/felins.htm

biogram w Wikipedii //

http://pl.wikipedia.org/wiki/Alojzy_Feli%C5%84ski

 

23 lutego 1838 r. – zmarł bp Jozafat Bułhak, grekokatolicki bp piński, włodzimierski i połocki, a następnie metropolita Kościoła unickiego w Rosji. Urodził się 20 kwietnia 1758 roku.

Zob.: biogram w Wikipedii //

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jozafat_Bu%C5%82hak

 

23 lutego 1929 r. – w Tallinie urodził się Aleksy II (Aleksiej Michajłowicz Rüdiger), prawosławny patriarcha Moskwy i Wszechrusi od 10 lipca 1990 roku. Zmarł 5 grudnia 2008 r. w Moskwie.

Zob.: biogram w Wikipedii // 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksy_II_(patriarcha_Moskwy)

 

23 lutego 1957 r. – w Kowlu na Wołyniu urodził się Wiktor Burczak, artysta, autor witraży w wielu kościołach w Polsce – m.in. Siedliszcze, Polichna, Kumów, Podgórze (woj. lubelskie), Ruski Bród, Jankowice (d. woj. radomskie).

 

23 lutego 1993 r. – zmarł Wacław Kopisto (1911-1993), mjr Wojska Polskiego, organizator polskiej samoobrony na Wołyniu. Urodził się 8 lutego 1911 r. w Józinie na Wołyniu. Dowódca KEDYW-u Inspektoratu Łuck. Aresztowany w 1994 r. przez Sowietów i skazany na kare śmierci. Wyrok zamieniono na 10 lat więzienia.

Zob.: „Słownik Biograficzny Powiatu Łańcuckiego” //

http://www.powiat-lancut.com.pl/?biografie&litera=K

 

23 lutego 2003 r. – w Kamieńcu Podolskim zmarł bp Jan Olszański, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej w latach 1991-2002. Urodził się 14 stycznia 1919 r. w Huciskach k. Tarnopola.

Zob.: biogram w Wikipedii // 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Olsza%C5%84ski

 

Uprzejmie proszę o wszelkie uwagi i uzupełnienia.

ks. Witold Józef Kowalów

vykovaliv@gmail.com  

 

Serdecznie zapraszam do grupy „Wołanie z Wołynia”

http://groups.google.com/group/wolanie?hl=pl

 

wtorek, 23 lutego 2010, kovaliv

Polecane wpisy

Vesna

Krzysztof Broszkowski OP - osobista strona www

Poleć naszą stronę ЛОТ "Пошук" KRESY uahistory Сайт акції з поширення української музики серед населення України Kościół Rzymsko-Katolicki na Białorusi Я в контактi Wołanie z Wołynia - Волання з Волині

Promote Your Page Too