Jestem proboszczem parafii rzymskokatolickiej w Ostrogu nad Horyniem Ukraina e-mail: vykovaliv@gmail.com www.ostrog.blox.pl Adres dla korespondencji w Polsce: ks. Vitold-Yosif Kovaliv skr. poczt. 9 34-520 Poronin
RSS
czwartek, 29 marca 2012

 Pam'jatky Ukrainy 2010/2-3

Pani listonosz przyniosła mi wczoraj nowy numer  czasopisma „Pam’jatky Ukrajiny” („Zabytki Ukrainy”). Pismo czytam od 1990 roku. Bardzo wartościowe czasopismo – szkoda, że jego nakład obecnie wynosi tylko 1000 egzemplarzy. W czasach końca imperium sowieckiego nakład był większy!

Nr 2-3 (172-173) za luty-marzec 2012 r. jest poświęcony zabytkom Podhajec na Podolu. Ukazany jest kościół, cerkiew, synagoga, zamek, ratusz, rynek i nekropolia. Ile razy przejeżdżam przez Podhajce (pierwszy raz byłem tam w 1990 roku), patrząc na zrujnowany kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, pęka mi serce. Również niebo nie godzi się na tę sytuację – w 2003 r. piorun uderzył w kapliczkę-kolumnę św. Anny. Kapliczka została odnowiona. Oby podobnie stało się z pozostałymi zabytkami miasta Podhajce…

06:28, kovaliv
Link Komentarze (1) »
wtorek, 08 listopada 2011

Dzisiaj otrzymałem wizę. Dostać się do konsulatu nadal jest trudno, nawet jeśli się jest wcześniej umówionym. Doświadczyła tego osoba upoważniona przeze mnie do odebrania wizy.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w uzyskaniu wizy do Polski oraz przesłali protesty bądź nadesłali mi wyrazy solidarności ze mną.

Te dwa tygodnie czasu, gdy nikt na Ukrainie z tych osób do których się zwracałem o pomoc, nie pomógł mi w zarejestrowaniu wniosku wizowego, są szczególnym doświadczeniem dla mnie. Z drugiej strony wielu Rodaków z Polski i Zagranicy wsparło mnie przysyłając e-maile z gotowością wysłania zaproszenia oraz podpisało protest w związku z zaistniałym incydentem. Doświadczyłem celności przysłowia, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Z całego serca dziękuję za pomoc.

ks. Witold Józef Kowalów

Ostróg nad Horyniem, 8 listopada 2011 r.

Wniosek wizowy

21:18, kovaliv
Link Dodaj komentarz »

о. Вітольд-Йосиф Ковалів

vykovaliv@gmail.com  

вул. Кардашевича, 1, 35800 м. Остріг,

Рівненська обл., Україна

Ostróg, 14 października 2011 roku

 

                                               Sz. P.

                                               Dr Henryk Litwin

                                               Ambasador RP w Kijowie

01034  Kyiv, ul. Yaroslaviv val, 12

tel.:  +38 044 230 07 00

fax:  +38 044 230 07 43

        +38 044 270 63 36

 e-mail: kijow.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Jako Polak od 20 lat mieszkający na stałe na Wołyniu i jako kawaler Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” protestuję przeciwko działaniu ochraniarza Konsulatu Generalnego w Łucku, który w dniu 12 października 2011 roku przerwał mi rozmowę z konsulem Krzysztofem Sawickim, zaczął mnie popychać i wyrzucił mnie z konsulatu.

         Skończyła mi się wiza do Polski. W systemie elektronicznym nie można się zarejestrować. Sekretarka nie chce mnie umówić na spotkanie z konsulem. Konsul d/s kultury miał tylko dla mnie 3 minuty. „Nie ma żadnego zmiłuj”. Ochraniarz wyrzuca mnie z konsulatu. Nie zasłużyłem sobie na takie traktowanie!

Pomiatanie człowiekiem zaczyna się od konsulatu i granicy. Z ludźmi trzeba rozmawiać, a nie robić trzymetrowe ogrodzenia.

Urodziłem się w Polsce. W Polsce mam rodziców i siostrę. To że nie jestem obywatelem Polski nie oznacza, że ochraniarz ma mnie traktować jak bydło.

Proszę o wyznaczenie terminu, kiedy przedstawiciel naszej redakcji może udać się konsulatu w celu złożenia wniosków wizowych dla pracowników naszej redakcji, jak to było w poprzednich latach.

Z poważaniem

ks. Witold Józef Kowalów

redaktor naczelny „Wołania z Wołynia”

"Pomoc w uzyskaniu wizy"

 

 

 

21:06, kovaliv
Link Dodaj komentarz »
piątek, 08 lipca 2011

***Nowość wydawnicza***

Biblioteka „Wołania z Wołynia” t. 71

Ks. Zygmunt Chmielnicki,

Kartki wspomnień”,

Biały Dunajec – Ostróg 2010.

ISBN 978-83-88863-48-7

cena: 20,- PLN

 Ks. Zygmunt Chmielnicki,

*******

 

Wydawnictwo „Wołanie z Wołynia” jako t. 71 w serii „Biblioteka «Wołania z Wołynia»” wydało książkę ks. Zygmunta Chmielnickiego pt. „KARTKI WSPOMNIEŃ”. Publikację tę przygotowała do druku jeszcze w ubiegłym roku p. Maria Dębowska z Instytutu Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II.

Wspomnienia ks. Zygmunta Chmielnickiego ukazywały się w redagowanym przez niego „Życiu Katolickim”. Żaden z autorów piszących o tymże duchownym nie zwrócił na ten tekst uwagi. Nie jest to tekst zbyt obszerny, ale wart tego, by zostać opublikowanym w osobnej pozycji, gdyż do „Życia Katolickiego” zbyt wielu czytelników i badaczy nie dociera.

Wspomnienia ks. Chmielnickiego poprzedzone są wprowadzeniem pióra Marii Dębowskiej. Publikacja zawiera indeksy i mapkę diecezji żytomierskiej.

Ks. Zygmunt Chmielnicki urodził się w Nieświczu 11 listopada 1891 r., wyświęcony na kapłana w 1918 r., był w latach 1918-1925 administratorem parafii Horoszki i Uszomierz w dek. Owrucz oraz dziekanem tego dekanatu, od 1920 r. kanclerz kurii łucko-żytomierskiej. Aresztowany pierwszy raz przez bolszewików 6 listopada 1923 r. pod zarzutem szpiegostwa, z braku dowodów zwolniony, aresztowany jeszcze trzykrotnie i zwalniany. Dnia 19 lipca 1926 r. kolejny raz aresztowany, skazany na trzy lata więzienia i uwięziony w Butyrkach w Moskwie. Dzięki wymianie więźniów 31 stycznia 1928 r. został zwolniony i rozpoczął pracę w diecezji łuckiej. W latach 1928-1939 był sędzią prosynodalnym w diecezji, a w latach 1931-1939 redaktorem tygodnika diecezjalnego „Życie Katolickie”, był wikariuszem generalnym. Pierwszy raz aresztowany przez Niemców 11 sierpnia 1943 r. i zwolniony po trzech miesiącach, ponownie aresztowany w styczniu 1944 r. i wysłany do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Skatowany przez kapo umiera 16 kwietnia 1944 r., a ciało zostało spalono w krematorium.

 

ks. Witold Józef Kowalów

 

Ostróg, 10 marca 2010 r.

 

Książkę można zamówić pod następującymi adresami:

 

  • Stefan Kowalów, „Wołanie z Wołynia”, skr. poczt. 9, 34-520 Poronin, Polska
  • E-mail: vykovaliv@gmail.com
  • “Волання з Волині”, вул. Кардашевича, 1, 35800 м. Остріг, Україна
czwartek, 09 czerwca 2011

По той бік «уніятизму»

Sw. Jozafat

 

Лекція «По той бік «уніятизму»: Унійність у контексті європейської історії та богословської думки»

9 червня 2011 р. о 16:15 в УКУ відбудеться меморільна лекція ім. Йосафата Кунцевича «По той бік «уніятизму»: Унійність у контексті європейської історії та богословської думки».
Доповідач – о. д-р Юрій Аввакумов, професор історії богослов’я Католицького університету Нотр-Дам (США).
Після лекції відбудеться презентація українського видання монографії о. Юрія Аввакумова «Витоки унійного богослов’я. Проблема церковної єдності в обрядових дискусіях між Римом і Константинополем в XI–XIII ст.», (авторизований переклад з німецької Олега Конкевича, за редакцією Уляни Головач). Львів: Видавництво Українського католицького університету 2011.
Місце провдення – конференц-зал УКУ (вул. Свенціцького, 17 (ІV поверх).
Організовує Інститут історії Церкви та кафедра церковної історії УКУ.

piątek, 04 marca 2011

św. Kazimierz

Wszechmogący Boże, Tobie służyć, to panować. Pozwól abyśmy dzięki modlitwom św. Kazimierza zawsze Tobie służyli w świętości i sprawiedliwości. Amen.

piątek, 08 października 2010

PIORUNOCHRON

 Kościół farny w Ostrogu

Piorunochron na szczycie wieży kościelnej jest najlepszym dowodem na to, że wszyscy miewamy czasami wątpliwości – przeczytane w internecie.

Kupiłem pręt miedziany na piorunochron na kopułę kościoła. Firma, która na zamówienie rządowe robiła zamianę pokrycia dachu nie chciała założyć piorunochronu. Widać ukraińscy budowlańcy, a konkretnie dyrektor ostrogskiej firmy „Weża” Hryhorij Josypowycz Arszynow, który jest Żydem, ma więcej wiary od nas, ode mnie i moich parafian.

 

Громовідвід на вершині костельної вежі є найкращим доводом на те, що інколи маємо сумніви – прочитане в інтернеті.

Я купив мідний провід на громовідвід на купол костелу. Фірма, яка на державне замовлення робила заміну покриття даху, не хотіка встановити громовідвід. Мабуть українські бідівельники, а конкретно директор острозької фірми «Вежа», Григорій Йосипович Аршинов, котрий є євреєм, має більше віри від нас, від мене і моїх парафіян.

4. ROCZNICA ŚMIERCI

PROF. MYKOŁY KOWALSKIEGO

(1929-2006)

prof. Mykoła Kowalski

Artykuł poświęcony mojemu sąsiadowi śp. p. prof. Mykole Kowalskiemu. Mimo dużej różnicy wieku odnosił się do mnie po przyjacielsku i włączał mnie do różnych przedsięwzięć związanych z historią. Listonosz często myliła naszą korespondencję… Ale najśmieszniejsze było to, że on Kowalski był Ukraińcem, a ja Kovaliv jestem polskim księdzem, albo „polskim batiuszką”, jak tu mówią… 6 października 2010 r. minęła 4. rocznica Jego śmierci (+ 6 października 2006 r.).

http://istpravda.do.am/index/0-2

wtorek, 10 sierpnia 2010

10 sierpnia zawsze na myśl przychodzi mi wioska (kiedyś miasteczko) Tajkury. Znajdują się tam ruiny kościoła. Miejsce bardzo tragiczne. Ostatni proboszcz tej parafii był świadkiem jej powolnego wymordowania. Odprawiał po kolei pogrzeby swoich parafian, aż w końcu poważnie zachwiało się jego zdrowie psychiczne.

Dzwonnica w Tajkurach

W Internecie można zapoznać się z „Listą ofiar terroru 1943 r. w Tajkurach i Kopytkowie” opracowaną na  podstawie makularza Księgi Zgonów Parafii Tajkury:

http://wolyn.ovh.org/opisy/tajkury-11.html

Listę tę opracowałem na początku lat. 90 XX w. na prośbę p. Romualda Wernika, który w zmienionej postaci opublikował ją w swej książce: Romuald Wernik, „Tajkury – wioska, która była miastem”, Londyn, 1997.

Wielokrotnie modliliśmy się za te ofiary w Zdołbunowie, Ostrogu i samych Tajkurach. Do Tajkur w latach 90. XX wieku dwa razy organizowaliśmy też pielgrzymkę w dniu 10 sierpnia z Ostroga i Zdołbunowa. Było tak dopóki nie wtrąciła się SBU i Dziekan ks. Władysław Czajka z Równego, który sugerował by nie robić hałasu wokół Tajkur...

Ostatnio harcerze ze Zdołbunowa zaczęli porządkować dawny cmentarz katolicki. A więc warto było jednak organizować te nie mile widziane pielgrzymki…

Tagi: Tajkury
11:54, kovaliv
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 22 marca 2010

Kalendarium Wołyńskie

15 marca

WzW

15 marca 1595 r. – została otwarta Akademia Zamojska. Studiowało w niej wielu studentów rodem z Wołynia.

 

15 marca 1932 r. – ur. Jerzy Hoffman, polski reżyser filmowy – m.in. „Ogniem i mieczem”

 

15 marca 1943 r. – Niemcy z policją ukraińską zniszczyli kolonię Koszyszcze (pow. Łuck). Zginęło 145 Polaków, 19 Ukraińców, 9 sowieckich jeńców i 7 Żydów.

 

15 marca 1944 r. – we wsi Machnówek UPA zamordowała 45 Polaków.

 

15 marca 1990 r. – Watykan i Związek Radziecki wznowiły stosunki dyplomatyczne zerwane w 1917 r. Pozwoliło to m.in. na odnowienie w styczniu 1991 roku hierarchii rzymskokatolickiej na Ukrainie.

 

Uprzejmie proszę o wszelkie uwagi i uzupełnienia.

ks. Witold Józef Kowalów

vykovaliv@gmail.com  

 

Serdecznie zapraszam do grupy „Wołanie z Wołynia”

http://groups.google.com/group/wolanie?hl=pl

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 62
| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
O autorze
Tagi
Vesna

Krzysztof Broszkowski OP - osobista strona www

Poleć naszą stronę ЛОТ "Пошук" KRESY uahistory Сайт акції з поширення української музики серед населення України Kościół Rzymsko-Katolicki na Białorusi Я в контактi Wołanie z Wołynia - Волання з Волині

Promote Your Page Too