Jestem proboszczem parafii rzymskokatolickiej w Ostrogu nad Horyniem Ukraina e-mail: vykovaliv@gmail.com www.ostrog.blox.pl Adres dla korespondencji w Polsce: ks. Vitold-Yosif Kovaliv skr. poczt. 9 34-520 Poronin
RSS
niedziela, 31 sierpnia 2008

PROŚBA O POMOC

W ZIDENTYFIKOWANIU

OFICERÓW

19 PUŁKU

UŁANÓW WOŁYŃSKICH

Swego czasu p. Krzysztof Dłużyński przesłał mi zdjęcie przedstawiające oficerów 19 Pułku Ułanów Wołyńskich stacjonujący w Ostrogu nad Horyniem przed wojną.

Oficerowie 19 Pułku Ułanów Wołyńskich

Na drugiej strony fotografii znajduje się następujący opis:

Opis na drugiej stronie zdjęcia 

Majewski Zajączkowski

Laskowski Różycki

Tokarski Gumiński

Skliwa Jahołowski

........... Pruszyński

Duda

Może ktoś z Szanownych Czytelników tej strony rozpozna swoich krewnych. Mile będą widziane krótkie informacje o przedstawionych na zdjęciach oficerach 19 Pułku Ułanów Wołyńskich.

ks. Witold Józef Kowalów

Ostróg nad Horyniem, 31 sierpnia 2008 r.

17:44, kovaliv
Link Komentarze (24) »
sobota, 30 sierpnia 2008

ATAK NA PRAWDĘ

O MORDZIE W KATYNIU

Obraz Matki Boskiej Kozielskiej

Na początku lat 90. XX wieku zdawało się, że odzyskana przez Polaków prawda o Katyniu przebije się przez mury obojętności i propagandy sowieckiej. Prezydent Borys Jelcyn przekazał prezydentowi Lechowi Wałęsie kserokopie dokumentów z archiwów sowieckich, mówiących jednoznacznie o sowieckiej winie.

Po kilkunastu latach nadal jest wielki opór i sprzeciw wobec oczywistych faktów mówiących kto dokonał tej zbrodni. Dobrze się stało, że wybitny polski reżyser podjął się trudu zekranizowania tej wielkiej rany. Andrzej Wajda w filmie pt. “Katyń” nie pozostawił znaków zapytania, tylko pokazał jak “bratni naród” postąpił z polskimi oficerami. Z tego obrazu młode pokolenie może się dowiedzieć jak naprawdę wyglądała ta zbrodnia. Film dopomaga, aby ta wielka krzywda była znana i ostrzegała do czego władza w Rosji, naszym sąsiednim kraju, jest zdolna gdy ją dzierżą zbrodniarze.

Oprócz wyrazów uznania film ten, jak i w ogóle prawda o Katyniu, spotyka się z krytyką i nową falą zaprzeczania prawdy o zbrodni. Ohydny tekst Konstantina Jerofiejewa pt. “Socrealizm po polsku” opublikował portal Pravaja.ru, który przedrukowała m.in. tygodniowa gazeta prawosławna “Mir” z Dniepropietrowska – nr 32 (168) z 19 sierpnia 2008 roku. Nb “Mir”, którego założycielem i wydawcą jest Związek “Suvorov”, regularnie karmi swoich czytelników tekstami antykatolickimi i antyukraińskimi. Jak to możliwe, że taka antyukraińska gadzinówka może ukazywać się na Ukrainie.

Konstantin Jerofiejew pisze m.in. “Tragedia katyńska – sprawa ciemna. I chociaż pierwszy prezydent Rosji pośpieszył się z pokutą co do winy rządu radzieckiego w kaźni oficerów polskich w lasku katyńskim pod Smoleńskiem, historycy do naszych czasów nie mogą dojść do wspólnego zdania, w którym roku miała kaźń – w czterdziestym czy czterdziestym pierwszym? Kto rozstrzeliwał Polaków – NKWD czy gestapo?

Zbrodnia katyńska ma szczególne miejsce w naszej zbiorowej pamięci. To szczególna ofiara, która nie może uledz zapomnieniu i zniekształceniu. Prawda o haniebnym mordzie na polskich oficerach z rozkazu Józefa Stalina jest zagrożona, gdyż do dziś komunizm nie został osądzony, nie było drugiej Norymbergi.

Michał Kowaluk

 

20:46, kovaliv
Link Dodaj komentarz »
piątek, 29 sierpnia 2008

Kalendarium

29 sierpnia

29 sierpnia 1910 r. – zmarł Józef Dunin Karwicki, pisarz, autor wielu
książek nt. Wołynia. Urodził się 24 stycznia 1833 r. w Mizoczu.

29 sierpnia 1924 r. – Bolesław Olszewski został wojewodą wołyńskim. Był
nim do 4 lutego 1925 roku.

23:48, kovaliv
Link Dodaj komentarz »
sobota, 02 sierpnia 2008

ks. Witold Józef Kowalów
ul. Kardaszewicza 1, 35800 m. Ostróg, obwód rówieński, Ukraina

LIST   OTWARTY  
DO   KOMENDANTA   GŁÓWNEGO   POLICJI

    Sz. P. nadinsp. Andrzej Matejuk
    Komendant Główny Policji
    Komenda Główna Policji
ul. Puławska 148/150
02-514 WARSZAWA

do wiadomości:  Komendant Wojewódzki Policji
ul. Dąbrowskiego 30, 35-036 Rzeszów

    Rev. Ks. Bogusław Przeklasa
    Duszpasterz Policji na Podkarpaciu
    "Via" Katolickie Radio Rzeszów;
ul. Zamkowa 4; 35-032 Rzeszów
    E-mail: radio@radiovia.com.pl
 
Komendant Policji Państwowej
    ul. Piłsudskiego 22, 39-100 Ropczyce

podinspektor dr Mariusz Sokołowski  
Rzecznik prasowy komendanta głównego Policji
E-mail: rzecznikkgp@policja.gov.pl 


Szanowny Panie Komendancie!

Na Ukrainie mieszkam i pracuję od 16 lat. Jestem proboszczem parafii Ostróg na Wołyniu. Co dwa miesiące jeżdżę służbowo do Polski i odwiedzam rodziców na Podhalu. Co jakiś czas spotykam się z chamstwem policjantów (podobnie zachowują się też lotne patrole Straży Granicznej i Służby Celnej). Mam tego dość.
Kilka dni temu - we wtorek, 29 lipca 2008 r. - wracałem z Polski na Ukrainę. Z Krakowa wyjechałem po południu. W okolicach Tarnowa i Rzeszowa złośliwi kierowcy spychali mnie z drogi pchając się na trzeciego w miejscach, gdzie był jeden pas ruchu i tzw. wysepki. Wyjeżdżając z Ropczyc zostałem zatrzymany przez patrol policji drogowej - jeżdżący samochodem o numerach "MOF 2310". Policjanci twierdzili, iż było zgłoszenie, że zachowuję się dziwnie na drodze, jadę całą szerokością drogi i jestem prawdopodobnie pod wpływem alkoholu. Postawiono mi zarzut, że jadę wolno, podczas gdy ja jechałem zgodnie z przepisami. Jedziesz za szybko źle, jedziesz wolno (tzn. zgodnie z przepisami) - jeszcze gorzej. Musiałem dwukrotnie dmuchać w alkomat, który oczywiście nic nie pokazał. Policjanci pokazali mi jego dwa stare atesty. Ja natomiast pokazałem dokumenty aktualnego ubezpieczenia samochodu.
Jeden z policjantów zachowywał się poniżej krytyki. Szyderczo uśmiechał się i wygłaszał tyrady, że "zna księży w Ropczycach" i wie "jacy oni są". Ja powiedziałem, że też znam dwóch kapłanów z Ropczyc - jeden z nich studiuje w Austrii, drugi przyjeżdża z wykładami do seminarium duchownego w Worzelu k. Kijowa...
Na stacji benzynowej w Przeworsku wypiliśmy kawę i ruszyliśmy w dalszą drogę. I znów ...policja. Tym razem, 1 km za Sieniawą, zatrzymał nas patrol policji w starym polonezie o numerach rejestracyjnych z epoki PRL-u: "MOS 1211". Tym razem policja zaczęła drobiazgowo kontrolować dokumenty i chciała rewidować przewożone rzeczy. Policjanci nie pozwalali mi wyjść z samochodu. Ja będąc po operacji chirurgicznej musiałem wyjść z samochodu, gdyż nie wolno mi długo siedzieć w bezruchu.
Do Zamościa dojechaliśmy dopiero o 2 w nocy.

Panie Komendancie!
Dlaczego ja i moi pasażerowie są przez polską policję traktowani jak ludzie drugiej kategorii? Dlaczego fakt posiadania samochodu z ukraińskim tablicami rejestracyjnymi wyzwala w polskich policjantach złośliwość, kpiny, chamstwo?

W 2001 r. w Krakowie polskie specłużby ukradły mi samochód z nakładem książki nt. Sługi Bożego ks. Władysława Bukowińskiego. Na posterunku policjant powiedział, że "samochód znajdzie się we wtorek".
W ciągu ostatnich lat w Lublinie bandyci dwukrotnie rozbili mi szybę w samochodzie. Za drugim razem policjanci zamiast gonić bandytę skrupulatnie sprawdzali paszporty i wizy.

Wstyd mi przed Polakami z Ukrainy, którzy ze mną podróżują, za Panu podległych funkcjonariuszy.
Policjanci nie powinni kierować się złośliwymi donosami, a przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Proszę, żądam zaprzestania szykanowania mnie przez podległych Panu funkcjonariuszy.

Z poważaniem
ks. Witold Józef Kowalów


proboszcz parafii Ostróg na Wołyniu

Ostróg, 2 sierpnia 2008 r.

11:39, kovaliv
Link Komentarze (2) »
niedziela, 22 czerwca 2008

EGZARCHA WOŁYŃSKI

ODWIEDZIŁ OSTRÓG

 Dziewczyna z korowajemW niedzielę, 15 czerwca 2008 r., w święto Zesłania Ducha Świętego (wg kalendarza juliańskiego) odbyło się w Ostrogu historyczne spotkanie z Jego Ekscelencją Biskupem Jozafatem Howerą, Egzarchą Wołyńskim Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego. Władyka odprawił Archijerejską Świętą Liturgię w miejscowym kościele rzymskokatolickim przy ul. Książąt Ostrogskich. Z egzarchą koncelebrowali: ks. Petro Połowko – ojciec duchowny w seminarium im. kard. Josyfa Slipyja w Tarnopolu, ks. Bogdan Kowal – proboszcz parafii grekokatolickiej w Szumsku i ks. Witold Józef Kowalów – proboszcz miejscowej parafii rzymskokatolickiej. Liturgię uświetnił śpiew seminarzystów z Tarnopola. Na nabożeństwie obecni byli miejscowi grekokatolicy oraz wierni obrządku łacińskiego.

Egzarcha wołyński umocnił swoim pasterskim słowem miejscową wspólnotę katolików obrządku wschodniego, którzy już dwa lata starają się bezskutecznie o przyznanie działki pod budowę cerkwi. Stwierdził, że w życiu chrześcijańskim są różne wypróbowania i doświadczenia. Nawiązując do bogatego dziedzictwa historyczno-kulturalnego miasta Ostroga, egzarcha wyraził radość ze swego pierwszego pobytu w tym mieście.

Władyka Jozafat wzywał do modlitwy o jedność chrześcijan. Katolikom rzymskim egzarcha Jozafat życzył przywrócenia dawnej świetności ostrogskiej świątyni. Wszystkim obecnym życzył wzmocnienia duchowego Kościoła, który rozwija się nawet w zniszczonych świątyniach.

Wielokrotnie zabrzmiały słowa podziękowania dla ks. Witold Józefa Kowalowa i miejscowych katolików obrządku łacińskiego za udostępnianie kościoła na nabożeństwa grekokatolickie. Z kolei ks. Witold J. Kowalów wyraził wdzięczność, że w ostrogskim kościele stanęły stopy biskupa, następcy apostołów i następcy biskupa łuckiego i ostrogskiego, który był jednym z inicjatorów Unii Brzeskiej. Proboszcz parafii rzymskokatolickiej wyraził radość, że na swej drodze posługi kapłańskiej spotkał ks. Bohdana Kowala z Szumska, który już trzeci rok opiekuje się grekokatolikami w Ostrogu.

Ufamy, że już wkrótce wierni Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego w Ostrogu otrzymają działkę pod budowę swej świątyni, która z czasem powstanie i będzie skupiać wiernych katolików obrządku wschodniego.

Michał Kowaluk

01:22, kovaliv
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 19 czerwca 2008

Czwartek, 19 czerwca 2008 roku

 

“KOCHAM TĘ MODLITWĘ”

 

Dzisiaj w czwartek 11 tygodnia zwykłego Kościół przypomina nam “Ojcze nasz”, tę najwspanialszą modlitwę, którą otrzymaliśmy do samego Jezusa Chrystusa. Dla nas chrześcijan, którzy się modlimy, jest wielką pociechą, że z nami do Ojca modli się sam Jezus Chrystus.

Oto co o tej modlitwie pisał Sługa Boży ks. Władysław Bukowiński w liście do Jadwigi Teleżyńskiej z 28 września 1966 r.: “Niech się w Waszym życiu wypełniają nasze codzienne prośby zawarte w modlitwie «Ojcze nasz»! Im dłużej żyję, tem więcej kocham tę modlitwę i podziwiam jej zwięzły uniwersalizm. Bądź wola Twoja jako w niebie, tak u Was we Wrocławiu, i u nas w Karagandzie, i wszędzie na ziemi i we wszechświecie całym!” (Ks. Władysław Bukowiński, Listy”, oprac. ks. Jan Nowak, Kraków 2007, s. 338).

23:38, kovaliv
Link Dodaj komentarz »

Środa, 18 czerwca 2008 roku

DONOS NA “WOŁANIE Z WOŁYNIA”

O godz. 10.00 złożyłem wizytę przewodniczącemu Ostrogskiej rady rejonowej p. Jurijowi Jahodce, który wezwał mnie gdyż otrzymał anonim w sprawie “bulwersujących” publikacji w “Wołaniu z Wołynia”. Pod listem jest podpis “Bractwo Weteranów Wojaków UPA”, ale szef tego bractwa oświadczył p. Jahodce, że organizacja ta nie pisała tego pisma. A więc jest to anonim. Ów anonim atakuje mnie osobiście oraz Marka Koprowskiego i Ludmiłę Kaczorowską. W rozmowie z p. Jurijem Jahodką towarzyszył mi p. Włodzimierz Filarowski. Na prośbę współrozmówcy opowiedziałem o naszych obecnych największych problemach: wstrzymanie prac nad remontem dachu kościoła, działalność “literacka” (pisanie oszczerstw) Ołeksandra Bondarczuka (pod tymi kłamstwami podpisywali się też Inna Hwizda i Wasyl Czerwonij), problemy z odbudową plebanii, złośliwe nasyłanie kontroli. Szkoda, że struktury władzy i SBU zajmują się donosami na nas, zamiast zająć prawdziwymi wrogami państwa ukraińskiego.

23:34, kovaliv
Link Dodaj komentarz »
piątek, 25 kwietnia 2008

Kolejna przerwa w redagowaniu tej strony.

Półtora tygodnia byłem w Ostrogskim Szpitalu Rejonowym (3-15 kwietnia 2008 roku).

WYLAŁA   WILIA

Środa, 23 kwietnia 2008 roku

Rano o godz. 7.00 odprawiłem Mszę św. w intencji o. Wojciecha Martyniana Darzyckiego, który w tym roku obchodził dwa piękne jubileusze: 90 urodziny (ur. 14 lutego 1918 r. w miejscowości Jagiełła w archidiecezji przemyskiej) i 65. lecie kapłaństwa (święcenia przyjął 21 marca 1943 r. w czasie II wojny światowej). Na Mszy św. było 6 parafian z Nowego Miasta i 1 studentka.

O godz. 16.00 w Kuniowie odprawiłem Mszę św. o odrodzenie duchowe parafii Kuniów. Na liturgii były tylko 2 osoby. Przez Wołodię Filarowskiego kupiłem do Kuniowa 2 lampy reflektorowe, takie jak niedawno w Ostrogu, by oświecić ołtarz.

W okolicach Kamionki i Kuniowa wylała Wilia.

W drodze z Kuniowa byłem w klasztorze prawosławnym w Międzyrzeczu Ostrogskim (dawny klasztor OO. Franciszkanów). Wnętrze cerkwi jest w rusztowaniach – remont polichromii. Kupiłem kilka książek prawosławnych – m.in. ukraiński przekład katechizmu abpa finlandzkiego Pawła (przekład polski przeczytałem i przestudiowałem w seminarium w Krakowie – bardzo ucieszyłem się z tej książeczki). – W ten sposób uczciłem Wielką Środę (Страсна Середа) wg starego stylu.

 

11:53, kovaliv
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 21 lutego 2008

Dobra wiadomość z Polski!

 

ZAKOŃCZENIE

PROCESU

KANONIZACYJNEGO

SŁUGI BOŻEGO

KS. WŁADYSŁAWA

BUKOWIŃSKIEGO

 

J. Em. Ks. Kard. Stanisław Dziwisz uroczyście dokona

zakończenia Procesu Kanonizacyjnego

Sługi Bożego Ks. Władysława Bukowińskiego

w sobotę 08 marca 2008 r. o g. 10.00

w Kurii Metropolitalnej przy ul. Franciszkańskiej 3

w Krakowie.

 

Zaproszenie skierowane jest do wszystkich, którzy są w jakikolwiek sposób związani z Osobą Ks. Władysława Bukowińskiego i toczącym się Procesem.

 

WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW

Stowarzyszenia im ks. Wł. Bukowińskiego

“OCALENIE”

 

W sobotę 08 marca 2008 r. o g. 11.00 (po uroczystości zakończenia Procesu Kanonizacyjnego) w budynku PAT przy ul. Franciszkańskiej 1 odbędzie się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia, na którym zostanie omówiona dotychczasowa działalność i program pracy na rok bieżący. Obecność członków obowiązkowa.

 

Zakończenie procesu poprzedzi dzień skupienia z Ks. W. Bukowińskim, który rozpocznie się w sobotę 1 marca 2008 r. o godz. 10.00 w Zagórniku k/ Andrychowa (zgłoszenia do 22 lutego br.).

 

Więcej nt. procesu i Stowarzyszenia oraz dodatkowe informacje zob. na stronie:

http://www.ocalenie.republika.pl/  

11:03, kovaliv
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 15 listopada 2007

Ks. Bartłomiej Markiewicz

 + 15. XI 1818

Wieczorem o godz. 18.00 odprawiłem w kościele parafialnym w Ostrogu Mszę św. w intencji ks. Bartłomieja Markiewicza. W dniu dzisiejszym jest rocznica jego śmierci – zmarł w dniu 15 listopada 1818 r., w wieku 59 lat. W latach 1805-1818
przez 13 lat był proboszcz parafii ostrogskiej.

Modląc się w intencji tego kapłana, mojego poprzednika, prosiłem Miłosiernego Boga o pomoc w trudnych sprawach naszej parafii.

Także w dniu dzisiejszym była też rocznica narodzin św. Olgi Romanowej – ur. 15 listopada 1895 – świętej prawosławnej, wielkiej księżnej Rosji (zm. 1918). Jej narodziny stały się pretekstem do zezwolenia katolikom w Ostrogu na Wołyniu na odbudowę kościoła. Zob. Ks. Władysław Knapiński, “Sprawa o kościół w Ostrogu na Wołyniu”, Lwów 1892 (reprint: Biały Dunajec – Ostróg 2000).

23:08, kovaliv
Link Dodaj komentarz »
| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
O autorze
Tagi
Vesna

Krzysztof Broszkowski OP - osobista strona www

Poleć naszą stronę ЛОТ "Пошук" KRESY uahistory Сайт акції з поширення української музики серед населення України Kościół Rzymsko-Katolicki na Białorusi Я в контактi Wołanie z Wołynia - Волання з Волині

Promote Your Page Too