Jestem proboszczem parafii rzymskokatolickiej w Ostrogu nad Horyniem Ukraina e-mail: vykovaliv@gmail.com www.ostrog.blox.pl Adres dla korespondencji w Polsce: ks. Vitold-Yosif Kovaliv skr. poczt. 9 34-520 Poronin
RSS
piątek, 04 listopada 2005
Szanowny ksieze Jozefie,
Nazywam sie Malgorzata Maciejewska i pisze do ksiedza z Kanady. Pracuje nad genealogia mojej rodziny, ktorej czesc mieszkala do 1941 roku w Porycku. W 1941 udalo im sie uciec. Niestety dzis prawie wszyscy niezyja i bardzo trudno jest mi odtworzyc elementy historii. Szukam informacji o Porycku, zdjec, pocztowek. Czy akta z kosciola Sw. Trojcy mogly sie gdzies w diecezji zachowac?
Wiem, ze miasteczko dzis nie istnieje.
Bede wdzieczna za wszelkie informacje.
Dziekuje
Malgorzata Maciejewska
21:54, kovaliv
Link Dodaj komentarz »
 W drodze z Ostroga na Kołymę
ISBN 83-907955-1-5 - O. Remigiusz Kranc OFM Cap.:
Książkę tę wydaliśmy w 1998 roku jako t. 4 Biblioteki "Wołania z Wołynia" wspólnie z oo. kapucynami w Krakowie jako t. II ich serii: Żródła Historyczne Kakowskiej Prowincji Kapucynów.
Oto informacja katalogowa o tej publikacji i numer ISBN-u:
T. 4 O. Remigiusz Kranc OFM Cap., „W drodze z Ostroga na Kołymę” pod red. ks. Witolda Józefa Kowalowa i o. Józefa Mareckiego OFM Cap., Biały Dunajec – Kraków 1998.
Wspomnienia i przeżycia kapłana i zakonnika, który w okresie II wojny troszczył się o Polaków w Ostrogu zagrożonych przez nacjonalistów, za co wyrokiem NKWD skazany został na przymusową pracę w kopalniach złota na Kołymie, skąd szczęśliwie powrócił. Interesująca lektura wzbogacona licznymi aneksami, ilustracjami i kopiami dokumentów.
ISBN 83-907955-1-5
17:02, kovaliv
Link Dodaj komentarz »

W jednym z e-mailów dostałem dziś taki zapis:
„Cmentarze są swoista księgą dziejów naszego Narodu. Rozproszone po najdalszych zakątkach I Rzeczypospolitej mogiły z polskimi inskrypcjami przypominają o losach Polaków i tragicznej historii Polski” (Andrzej Kulesza).
 Odprawiłem dzisiaj na „Polskim Cmentarzu” w Ostrogu Mszę św. za pochowanych tam wiernych zmarłych. Czynię tak z garstką swoich parafian dwa razy do roku. Modlimy się koło mogiły polskich legionistów, którzy znaleźli śmierć na Ziemi Ostrogskiej w czasie wojny polsko-sowieckiej w latach 1919-1920. Tylko dwóch z nich znanych jest z imienia i nazwiska: Michał Czuba i Józef Gut – o czym informuje tablica nadgrobna. Rok temu grób ten był odnowiony przez młodzież z Bursy w Krakowie. Niestety znowu są nowe zniszczenia.
 Gdy zastawiałem się co powiedzieć swoim parafianom w okolicznościowym kazaniu, trafiłem na bardzo trafną myśl rosyjskiego myśliciela Włodzimierza Sołowjowa: „...cała godność człowieka polega na tym, że świadomie walczy on ze złą rzeczywistością w imię lepszego celu. Panowanie choroby jest faktem, natomiast celem jest zdrowie i do owego niedobrego stanu faktycznego do upragnionego celu prowadzi droga i przejście, zwane medycyną. W życiu ludzkości faktem jest królestwo zła i waśni, lecz celem Królestwo Boże...”. W imię lepszego celu walczyli jedni i drudzy (na cmentarzu przy ul. Tatarskiej jest mogiła bolszewików z I Armii Konnej Budionnego...). Taka trudna jest historia najnowsza tych ziem.

16:58, kovaliv
Link Dodaj komentarz »

Oto kilka myśli napisanych przez p. Władysławę Krynicką z "Wołania z Wołynia" w związku z ostatnimi wydarzeniami w naszym mieście.

KOŚCIÓŁ   OO.   KAPUCYNÓW  
W   OSTROGU
CZWARTY   RAZ   POŚWIĘCONO,
DRUGI   RAZ   NA   CERKIEW
 
W niedzielę, 30 października 2005 roku, patriarcha Rusi-Ukrainy Filaret, stojący na czele Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Kijowskiego Patriarchatu, poświęcił cerkiew św. Fedora Ostrogskiego w Ostrogu na Wołyniu. Cerkiew ta to dawny kościół klasztorny oo. kapucynów pw. Trójcy Świętej. Świątynia ta już czwarty raz została poświęcona! Wydarzenie to pokazuje jak skomplikowana jest historia chrześcijaństwa na Ziemi Wołyńskiej i samego Wołynia.
Po raz pierwszy kościół ten był poświęcony w 1769 roku przez bpa Franciszka Komornickiego i był świątynią konwiktu kapucyńskiego do 1832 roku, kiedy kapucynów w Ostrogu skasowały władze carskie. Wiele lat kościół stał pusty, potem zrobiono w nim magazyn wojskowy.
W latach 1866-1867 świątynia została odrestaurowana staraniem hrabiny Błudowej i zamieniona na prawosławną cerkiew dla Bractwa Świetych Cyryla i Metodego. Pierwszą liturgię w przystosowanej zgodnie z kanonami prawosławnymi świątyni odprawiono w dniu 8 października 1867 roku – wtedy została po raz drugi poświęcona (po ukraińsku: „pereoswjaczena”).
Prawosławni opuścili mury kościoła i klasztoru oo. kapucynów w Ostrogu wiosną 1924 roku. W 1931 roku cerkiew znów zamieniono na świątynię katolicką – zrobiono w niej szkolną kaplicę miejscowego Seminarium Nauczycielskiego. Kościół został trzeci raz poświęcony (a drugi raz „pereoswjaczenyj”). Ojcowie kapucyni wrócili do swego klasztoru dopiero w sierpniu 1939 roku. W dniu 13 sierpnia 1939 roku, odbyło się uroczyste przekazanie kościoła i części dawnego klasztoru kapucynom. Kapucynów po raz drugi wygnali sowieci w dniu 18 grudnia 1939 roku. Zaś w grudniu 1943 roku i styczniu 1944 roku kościół i klasztor oo. kapucynów był ośrodkiem samoobrony polskiej kierowanej przez o. Remigiusza Kranca OFMCap.
 Uniwersytet Narodowy „Akademia Ostrogska”, będący gospodarzem dawnego konwiktu oo. kapucynów, pięknie odnowił dawny kościół klasztorny. Parafia katolicka proponowała uczynienie w dawnym kościele oo. kapucynów ekumenicznej kaplicy z której korzystałyby wszystkie wyznania. Przeciwny był temu Ukraiński Kościół Prawosławny Moskiewskiego Patriarchatu. Obecnie dawny kościół oo. kapucynów został przejęty przez Ukraiński Kościół Prawosławny Kijowskiego Patriarchatu.
 Historia kolejny raz zatacza koło. Kapucyński kościół pw. Trójcy Św. w Ostrogu znów jest cerkwią, tym razem ukraińską. W tym samym czasie trwa konflikt wokół Cerkwi Woskreseńskiej (Zmartwychwstania Pańskiego) w Ostrogu, która do tego czasu była w jurysdykcji Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Moskiewskiego Patriarchatu. Szkoda, że w Ostrogu, który ma wielowiekową tradycję współistnienia różnych religii i wyznań, wynikają nieporozumienia między braćmi w Chrystusie. Co przyniesie przyszłość?
16:21, kovaliv
Link Dodaj komentarz »
1 ... 61 , 62
 
| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
O autorze
Tagi
Vesna

Krzysztof Broszkowski OP - osobista strona www

Poleć naszą stronę ЛОТ "Пошук" KRESY uahistory Сайт акції з поширення української музики серед населення України Kościół Rzymsko-Katolicki na Białorusi Я в контактi Wołanie z Wołynia - Волання з Волині

Promote Your Page Too